TSK’nın Envanterine İnsansız Mini Tanklar Katılacak

mini tank2

Güvenlik güçlerinin envanterine yeni insansız kara araçları katılacak. Envantere katılacak kara araçlarından en yenisi Mini Tank olarak isimlendirilen bir insansız kara aracı.

İnsansız araçların kullanımı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Savunma ve güvenlik alanında gerek havada gerek karada hizmet veren insansız araçlara lojistik destek, gözetleme, istihbarat, keşif gibi birçok faaliyeti personel kaybı vermeden etkili bir şekilde gerçekleştirmek için ihtiyaç duyuluyor.

Mehmetçiğe robot yardımcılar geliyor

mini tank

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada Mehmetçiğe yeni robot yardımcıların geleceğini belirtti. Orta sınıf 2’nci seviye için ASELSAN ile sözleşme imzaladıklarını belirten Demir, yakında seri üretime başlanacağının ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edileceğinin haberini verdi.

ASELSAN ve Katmerciler‘in bir süredir üzerinde çalıştığı bu insansız kara aracı her türlü koşula karşı üstün performans sağlayacak şekilde olacak. Uydu bağlantısı entegrasyonu sayesinde insansız kara aracının kumanda menzili sınırsız hale getirilmiş olacak. Aracın farklı farklı versiyonları bulunacak bu versiyonlardan birinde ASELSAN’ın Sarp Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi bulunmakta. Bu sistem sayesinde insansız hava aracı hedefi otomatik olarak tespit edip imha edebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir